APIE ALYTAUS REGIONO PLĖTROS TARYBĄ

Alytaus regionas – Alytaus apskritis, kuriai priklauso Alytaus miesto,  Alytaus rajono, Druskininkų, Lazdijų rajono ir Varėnos rajono savivaldybės, 2021 m. vasario 26 d. įsteigusios Alytaus regiono plėtros tarybą (toliau – Taryba), planuojančią ir koordinuojančią Alytaus regiono (apskrities teritorijos) socialinę ir ekonominę plėtrą, apskrities savivaldybių bendradarbiavimą, atstovaujančią regionui.

Taryba yra pelno nesiekiantis ribotos civilinės atsakomybės viešasis juridinis asmuo, kuris savo veikloje vadovaujasi Tarybos nuostatais, Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, Lietuvos Respublikos regioninės plėtros įstatymu, kitais Lietuvos Respublikos teisės aktais.

Taryba veikia regiono gyventojų interesais.

Tarybos misija – sudaryti oraus, aktyvaus, saugaus, sveiko ir patrauklaus gyvenimo bei darbo prielaidas Alytaus regione.

Tarybos veiklos tikslai:

  • planuoti ir koordinuoti nacionalinės regioninės politikos įgyvendinimą Alytaus regione;
  • skatinti socialinę, ekonominę regiono plėtrą, darnų vystymą, socialinių ir ekonominių skirtumų regione mažinimą;
  • skatinti savivaldybių bendradarbiavimą siekiant padidinti viešųjų paslaugų teikimo organizavimo efektyvumą;
  • atstovauti regionui.

APIE ALYTAUS REGIONĄ

Alytaus regionas yra miškingiausias Lietuvos kraštas, kuris yra ir vienas rečiausiai apgyvendintų, kviečiantis keliautojus pabėgti nuo miestų šurmulio į šimtametes girias, paslaptingus raistus, archajišką dvasią išsaugojusius etnografinius kaimelius, o gyventojams suteikiantis kone idealias sąlygas suderinti darbą ir ramų poilsį gamtos apsuptyje.

Tai regionas, pasižymintis etnografiniais bei kalbiniais ypatumais ir nuo 19 a. vadinamas Dzūkija!

Alytaus regionas iš kitų šalies regionų išsiskiria valstybės saugomų teritorijų gausa, gamtos savitumu, kultūros tradicijomis, ekologine pusiausvyra, tradicinių verslų plėtojimu, geromis sąlygomis įvairių rūšių turizmui.

 Regionas strategiškai patogioje vietoje:

  • Regionas yra dvejų didelių rinkų – Lenkijos ir Baltarusijos – sankirtoje. Tai svarbus veiksnys ne tik transporto paslaugų ir logistikos vystymui, bet ir sėkmingai turizmo plėtrai. Dėl Baltarusijos įsitraukimo į karinius veiksmus Ukrainoje 2022 m., šiuo metu ryšiai su Baltarusija ribojami.
  • Maži atstumai iki transeuropinių transporto koridorių tinklo.
  • Šeštokuose veikia tarptautinė geležinkelio stotis, nuo kurios pradėta europinės vėžės geležinkelio „Rail Baltica” statyba. Pagal geležinkelio liniją tarp Šeštokų ir Mockavos suformuota pramonės zona, kurioje planuojama krovos, sandėliavimo bei logistikos įmonių veikla.
  • Pastatytas Mockavos terminalas, – vienintelė specializuota infrastruktūra aprūpinta teritorija Lietuvoje, su galimybe naudoti abiejų standartų (rusiško ir europinio) geležinkelio vėžes, kurioje vykdomas skystų naftos ir chemijos produktų tranzitas tarp Rytų Europos (Baltijos valstybių ir NVS) ir Vakarų Europos šalių, taip pat vykdoma jo plėtra.
  • Per regioną eina dvigrandė „LitPol Link“ elektros linija, jungianti Baltijos valstybes su Vakarų Europos tinklais.
  • Per Alytaus regiono teritoriją numatyta Europos dviratininkų federacijos EuroVelo dviračių takų tinklo plėtra – planuojama įrengti EV11 Rytų Lietuvos trasa: Lazdijų r. sav. – Druskininkų sav. – Varėnos r. sav. – Alytaus r. sav. – Vilnius – Ignalina.

Gausūs gamtiniai resursai:

  • Alytaus regionas – miškingiausias regionas Lietuvoje.
  • Varėnos ir Alytaus rajonuose išvystytas miškininkystės sektorius. Alytaus miesto savivaldybė turi specializuotą medienos industriją, kuri su miškininkystės, medienos apdirbimo, baldų gamybos sektoriais sudaro integruotą vertės grandinę.
  • Gydomosiomis savybėmis garsėja Druskininkų mineralinis vanduo, trykštantis iš itin gausiai čia koncentruotų šaltinių. Kurortas taip pat žinomas dėl gydomojo purvo procedūrų – ilgametės tradicijos ir naujausios technologijos pavertė šias procedūras išskirtinėmis ir turinčiomis itin efektyvų poveikį organizmui.
  • Didžiausios upės – Nemunas, Merkys.
  • Regione yra 440 ežerų, didžiausi – Dusia, Metelys, Žuvintas, Didžiulis (Daugų).
  • Didžiausi miškai – Dainavos, Kapčiamiesčio girios, Punios šilas.
  • Pušynais apaugęs regionas išsiskiria didele oro jonizacija.
  • Saugomos teritorijos – Žuvinto valstybinis biosferos rezervatas, Čepkelių valstybinis gamtinis rezervatas, Metelių regioninis parkas, Nemuno kilpų regioninis parkas, Veisiejų regioninis parkas, Dzūkijos nacionalinis parkas. Dzūkijos nacionalinis parkas – didžiausia saugoma teritorija Lietuvoje, kurios didžioji dalis yra būtent Alytaus regione (apie 95 proc. – Varėnos rajone).

 Didelis pramonės vystymo potencialas:

  • Apdirbamosios gamybos sektoriuose sukuriama 30 proc. regiono bendrosios pridėtinės vertės.
  • Materialinių investicijų ir tiesioginių užsienio investicijų apimtys regione yra didžiausios apdirbamosios gamybos sektoriuose (59 proc.).
  • Medienos apdirbimas bei baldų gamyba, drabužių siuvimas (gamyba), maisto ir gėrimų gamyba, guminių ir plastikinių gaminių gamyba, mašinų ir įrenginių gamyba, chemijos produktų gamyba, stiklo apdirbimas – ekonominės veiklos, turinčios plėtros potencialą.
  • Regione vystoma viešoji infrastruktūra pramonės plėtrai: įrengtas Alytaus pramonės parkas bei mažesnės pramonės zonos Varėnos rajone ir Lazdijų rajone. Planuojama pramonės zona Alytaus rajone.
  • Išvystyta pramonės specialistų rengimo bazė. Veikia aukštoji mokykla (Alytaus kolegija) bei profesinės mokyklos, iš kurių didžiausią pramonei reikalingų specialistų skaičių parengia Alytaus profesinio rengimo centras.

Išvystytas aktyvaus laisvalaikio/kultūrinis/gydomasis turizmas:

  • Alytaus regione esantis Druskininkų kurortas teikia platų spektrą turizmo paslaugų. Apgyvendinimo įstaigų užimtumas čia pats didžiausias iš Lietuvos kurortų. Per metus jį aplanko apie 370 tūkstančių turistų. Vienu metu Druskininkuose gali apsistoti net 8,9 tūkstančio turistų, mieste yra 9 sanatorijos, 22 viešbučiai, 28 svečių namai, bendradarbystės erdvė ir daug privačių apartamentų.
  • Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centras AQUA – vienas iš didžiausių traukos objektų. Per metus jį aplanko virš 400 tūkst. pramogautojų.
  • Stipriai išvystytas sveikatingumo paslaugų tinklas.
  • Sparčiai vystomas kaimo turizmas. Regionas yra ketvirtas Lietuvoje pagal kaimo turizmo sodybų skaičių.
  • Įrengta Europos standartus atitinkanti infrastruktūra profesionalaus sporto veiklai. Alytaus sporto ir rekreacijos centre įrengtas tarptautinius standartus atitinkantis plaukimo baseinas. Sporto ir kultūros renginių salėje, turinčioje 5 tūkst. sėdimų vietų, vyksta tarptautinės krepšinio, rankinio, salės futbolo, imtynių varžybos, sportinių, pramoginių šokių užsiėmimai ir kt. Rekonstruotame stadione organizuojamos tarptautinės futbolo čempionato rungtynės. Druskininkuose veikia viena didžiausių Europoje uždara kalnų slidinėjimo trasa „Snow arena“. Per metus  ją aplanko virš 40 tūkst. profesionalų ir mėgėjų slidininkų. Taip pat veikia moderniausias Baltijos šalyse, visoms sporto šakoms pritaikytas Lietuvos sporto centro sporto kompleksas „Druskininkai“, kuriame treniruojasi olimpiečiai ir kiti profesionalūs sportininkai, vyksta įvairūs sporto renginiai.
  • Atnaujinti, įtraukūs ir įvairūs muziejai, nuolat vykstantys respublikiniai bei tarptautiniai kultūriniai renginiai ir parodos.

 Sparčiai modernėjantis žemės ūkio sektorius:

  • Naudojamų žemės ūkio naudmenų plotas regione kasmet didėja. Bendroji žemės ūkio produkcija to meto kainomis regione taip pat didėja. Žemės ūkis labiausiai išvystytas Alytaus rajono bei Lazdijų rajono savivaldybėse.
  • Nuo 2019 m. ūkiuose auginamų galvijų, taip pat paukščių skaičius regiono savivaldybėse Pagal auginamų paukščių skaičių, Alytaus regionas yra trečias šalyje.
  • Auga bitininkų ir jų laikomų bičių šeimų skaičius. Seinų/Lazdijų krašto medus – bendras dviejų šalių produktas Lietuvoje ir Lenkijoje, kurį 2012 m. sausio 30 d. Europos Komisija įtraukė į Saugomų kilmės vietos nuorodų ir Saugomų geografinių nuorodų registrą. Tai suteikia galimybę šio regiono medų ženklinti specialiu ES ženklu „Saugoma kilmės vietos nuoroda.

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Sutinku, kad mano įvestas el.paštas būtų naudojamas, naujienlaiškiams gauti.